Zmiany w programie Czyste Powietrze od kwietnia 2024

Ograniczenie ilości składanych wniosków przez jednego beneficjenta, pompy ciepła, kotły na pellet oraz kotły zgazowujące drewno tylko z listy ZUM… To tylko skrót zmian, które wchodzą w życie już od 22 kwietnia 2024 w programie Czyste Powietrze. Zobacz, co dokładnie się zmieni!

ocieplenie budynku Lublin
Efekt końcowy kompleksowej termomodernizacji – Smart Home Energy – Lubelskie

Program Czyste Powietrze 2024

Program Czyste Powietrze rozpoczął się w 2018 roku i jest zaplanowany do 2030 roku. Ma na celu poprawę jakości powietrza oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych. Pierwszym krokiem w jego realizacji jest eliminacja kopciuchów z domów i zastąpienie ich energooszczędnymi oraz niskoemisyjnymi systemami grzewczymi.

Kolejnym istotnym celem, jest kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych, wspierana przez zastosowanie efektywnych technologii. Działania te mają kluczowe znaczenie dla poprawy stanu naszego środowiska, portfeli mieszkańców, a także ich zdrowia.

NFOŚiGW modyfikuje warunki programu Czyste Powietrze

Zmiana, która wchodzi w życie od 22 kwietnia 2024, dotyczy głównie pomp ciepła. O co chodzi?

Urządzenia, które będą wykorzystywane w trakcie realizacji programu Czyste Powietrze muszą znajdować się na liście ZUM (lista Zielonych Urządzeń i Materiałów).

Pompy ciepła

Taka zmiana to reakcja na stale napływające informacje o nieuczciwych firmach oferujących sprowadzane z Chin pompy ciepła, które nie spełniają deklarowanych przez nie parametrów. Konsekwencją wyboru takiego urządzenia są bardzo wysokie rachunki za prąd, a przecież montaż nowoczesnego źródła ciepła ma za zadanie obniżać koszty energii elektrycznej.

pompa ciepła Midea, Smart Home Energy, kompleksowe termomodernizacje, Lublin, lubelskie
Pompa ciepła Midea – Smart Home Energy – województwo lubelskie

ZOBACZ: Wszystko, co musisz wiedzieć o pompie ciepła!

Kotły na pellet i kotły zgazowujące drewno

W przypadku kotłów na pellet o podwyższonym standardzie i kotłów zgazowujących drewno także pojawi się obowiązek doboru urządzenia znajdującego się na liście ZUM. Jednak bez zmian pozostaje:

  • klasa energetyczna minimum A+,
  • obniżony o połowę poziom emisji cząsteczek stałych (>20mg/m3).

Ile razy możesz złożyć wniosek o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze 2024?

Wśród ogłoszonych zmian jest także ograniczenie ilości złożonych wniosków na termomodernizacje budynków dla jednego beneficjenta.

Jak podaje NFOŚiGW na oficjalnej stronie programu Czyste Powietrze:

Zgodnie z wprowadzoną zmianą dotacja w ramach części 3 programu (najwyższy poziom dofinansowania) będzie mogła zostać udzielona i wypłacona beneficjentowi tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo lokal mieszkalny wydzielony w takim budynku.
Beneficjent, który skorzysta z dofinansowania w ramach 3) części programu na dany budynek, będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu (podstawowy poziom dofinansowania).

https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/od-kwietnia-2024-r-zmiany-w-programie-czyste-powietrze 

Co to oznacza w praktyce?

Jeśli otrzymasz dofinansowanie z Czystego Powietrza na jeden budynek i kwalifikujesz się do najwyższego poziomu dofinansowania, w przypadku złożenia kolejnego wniosku na budynek mieszkalny kwestie dochodowe nie będą brane pod uwagę. Będziesz mógł otrzymać wyłącznie dofinansowanie na poziomie podstawowym.

Zmiany w kwotach dotacji z Czystego Powietrza

W tej kwestii NFOŚiGW nie przewiduje żadnych zmian. Niezmiennie, maksymalna kwota dotacji na kompleksową termomodernizację budynku to:

  • do 135 000zł – przy najwyższym progu dofinansowania,
  • do 99 000zł – przy podwyższonym progu dofinansowania,
  • do 66 000zł – przy podstawowym progu dofinansowania.

Dodatkowo możesz otrzymać do 1200zł na audyt energetyczny Twojego budynku.

Przeprowadź kompleksową termomodernizację ze specjalistami – skontaktuj się z nami.

Obsługa klienta
Obserwuj nas
© 2023 SmartHomeEnergy Sp. Z.O.O. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonane przez 4Stronka.pl